To najkrajšie, čo doma máme, alebo bez folklóru srdce nebije

IMG_3829Sobota 7. mája 2016 sa niesla na vrchu Roh Lubina v znamení folklóru. Konal sa totiž už IV. ročník Podjavorinských folklórnych slávností. Od 13.30 hod. sa v amfiteátri predstavili folklórne súbory a skupiny zo Slovenska i susednej Českej republiky. Organizačne okrem obce Lubina sa pod toto krásne podujatie podpísalo aj mesto Stará Turá, TNOS a záštitu nad slávnosťami prevzal predseda TSK Jaroslav Baška. I tento rok starosta obce Lubina prevzal z rúk Ing. Jozefa Trstenského, podpresedu TSK a primátora mesta Nové Mesto nad Váhom "symbolický" šek v hodnote 1.200 Eur, ktoré boli použité v súvislosti s organizáciou slávností. Veľmi pekným prekvapením bola prítomnosť priateľov zo srbskej Kovačice, ktorí starostovi obce venovali okrem úprinmných slov aj publikácie spojené s ich rodnou krajinou.


Program bol rozdelený do 4 tematických blokov:

SPOD BIELYCH KARPÁT: Klenotnica Bzince pod Javorinou, FSk Javorinka Miškech Dedinka, FSk Kasanka Moravské Lieskové, FS Otava Nové Meston nad Váhom
SPEVY A TANCE NAŠICH DOLÍN: Detský a mládežnícky FS Kalužiar Martin, DFS Zornička a FS Marína Zvolen
NÁŚ HOSŤ: FS Gymnik Bratislava
STRETNUTIE/SETKÁNÍ: VBÚ ženský spevácky zbor Vlčnov, ĽH Poľun Stará Turá, CM FAlešnica Boršice u Blatnice, Spoločné vyhrávanie účinkujúcich muzík
Vystúpeniu predchádzalo sprievodné slovo o vzniku a činnosti jednotlivých súborov a skupín. 

Počas slávností boli pripravené sprievodné akcie: atrakcie pre deti, ukážka tradičných remesiel a, samozrejme, nechýbalo ani občerstvenie. Tí, ktorí ešte "nemali dosť", sa mohli folklórne vyžiť aj na Ľudovej veselici, ktorá sa konala po skončení slávností v bistre Tri sestry v Miškech Dedinke.
Poďakovanie patrí organizátorom, účinkujúcim, ľudovým remeselníkom a návštevníkom slávností, ktorí takto spoločne vytvorili jednu veľkú folklórnu skupinu. Budúci rok nás čaká jubilejný V. ročník, na ktorý sa už teraz tešíme.
 
FOTOGALÉRIA