Jubilejné Podjavorinské folklórne slávnosti

pfs


Amfiteáter pod vrchom Roh v sobotu 6. mája 2017 žil folklórom. Ale nielen ním. Pred piatimi rokmi sa zrodila jedna myšlienka. Nezostalo však len pri myšlienke, ale prišlo aj k jej realizácii, pretaveniu do jedného z najúspešnejších podujatí, ktoré sa v obci konajú a v tomto prípade podujatia, ktoré ďaleko presahuje jej hranice.
PODJAVORINSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI. Oslava folklóru, hudby, spevu a tanca, prezentácia nádherného dedičstva v podobe krojov, tradičných remesiel. Tento ročník mal ešte jednu slávnostnú črtu oproti uplynulým ročníkom. Spájal sa s oslavou 625. výročia 1. písomnej zmienky o obci. 
Slávnosti sa začali "Koncertom pre Lubinu" v podaní Kysuckého prameňa z Oščadnice, ktorému predchádzali príhovory starostu obce Lubina Martina Beňatinského a poslanca NR SR Dušana Bublavého, v ktorých nechýbali ani slová o našej krásnej obci. 


Program slávností bol rozdelený do 4-och tematických blokov, počas ktorých sa predstavilo dovedna 13 súborov. Veľké ovácie zožali deti z DFs Javorinka Miškech Dedinka s Vynášaním kyselice. Blok "Spod Veľkej Javoriny" uzatvorili vystúpenia ĽH Turanček, ZUŠ Stará Turá, ŽsSK Klenotnica Bzince pod Javorinou a FSk Kasanka Moravské Lieskové.
Druhý blok pod názvom "Nech je dobre tomu domu" odštartovali DFS Kornička a MSSk Škrupinka Trenčín a záver patril Dětskému národopisnýmu souboru Brněnský Valášek Brno.
"Krížom - kržom" - tak znel názov tretieho bloku, v ktorom sa predstavil SĽUK Bratislava s nádherným, až miestami dych vyrážajúcim, programom.
Ani nepriaznivé počasie, ktoré sa prihnalo z čista jasna neodradilo od vystúpenia Mužský spevácky zbor Boršičané z Boršic u Blatnice a Ženský spevácky súbor Nivnička z Nivnice, ktorí štvrtým blokom pod názvom "Stretnutie - Setkání" dali pomyslenú bodu za celými slávnosťami.
Počas celého dňa boli pripravené sprievodné podujatia, atrakcie pre deti a nechýbalo ani výborné občerstvenie - tentoraz spojené aj s ukážkou tradičných ľudových špecialít.

Na slávnostiach sa organizačne podieľala Obec Lubina, Mesto Stará Turá, Trenčianske osvetové stredisko, MOS Lubina - Miškech DedinkaOZ Klenotnica Bzince pod Javorinou. Záštitu nad slávnosťami prevzal predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý osobne pri tejto príležitosti odovzdal starostovi obce symbolický šek, určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s organizáciou akcie. Slávnosti finančne podporil aj Fond na podporu umenia. 

FOTOGALÉRIA